Pokročilé řízení skladu pro menší i střední firmy

WMS neboli systém řízeného skladu řídí všechnu práci ve skladu tak aby, zvyšoval efektivitu, přesnost a výkonnost firemní logistiky. Dříve byly tyto systémy doménou velkých firem, jelikož šlo o robustní a složité on-premise řešení vyžadující velkou investici. V posledních letech ale vznikají menší cloudová WMS, která jsou mnohonásobně levnější, flexibilnější a malé nebo střední podniky je dokáži implementovat v řádu dní.

Firma, která chce optimalizovat náklady na skladování, snížit počet vratek a reklamací nebo zrychlit vychystávání objednávek, se dnes bez WMS neobejde. Tento pokročilý systém pro řízení skladů totiž oproti neřízenému skladu kontroluje kvalitu naskladnění i vyskladnění zboží, monitoruje pohyb položek na skladě nebo zefektivňuje výkon skladníků.

Malé nebo střední firmy místo WMS typicky používají jednoduché systémy pro skladovou evidenci, skladový modul informačního systému nebo v horším případě řídí sklad „papírově”. Jednoduché skladové systémy sice část činností automatizují, ale schází jim inteligentní funkce WMS, které například skladníkům optimalizují trasy, automaticky přidělují úkoly podle příchozích objednávek nebo umožňují evidenci a řízení parametrů zásob.  

Firmy s WMS ušetří více času a vyřídí více objednávek. Kromě toho WMS urychluje například i inventarizaci, naskladnění zboží, přijetí vratek nebo reklamace. Navíc si tento systém dnes mohou díky dostupnému cloudovému řešení dovolit i malé a střední firmy.

Optimalizace tras a přesné pozice

Pomocí WMS vede firma detailní evidenci všech položek na skladě včetně přesných skladových pozic. Z těchto údajů najde WMS pro skladníka nejvhodnější trasu, díky které připraví všechny položky během jednoho průchodu skladem.  

To znamená, že systém skladníka navádí po skladu tak, aby objednávku vychystal v co nejkratším čase. Ve firmách bez WMS se ze skladníků stávají houbaři, kteří chodí z jednoho místa na druhé a postupně vychystávají zboží. Nachodí tak mnohem víc kilometrů než skladníci s WMS.

WMS určuje skladníkům trasy podle dopředu zvolené vyskladňovací strategie. Pokud například nastavíte FIFO, systém skladníky navede k těm kusům, které jste naskladnili jako první. Pokud FEFO, bude se systém řídit expirační lhůtou. Pokud vám jde čistě o rychlost, můžete nastavit strategii, která skladníky navede k těm kusům, které leží nejblíž.

Kromě toho lze ve WMS nastavit také naskladňovací strategii – způsob, kterým se provádí výběr skladové pozice pro právě dodaný materiál či zboží. WMS umožňuje například systém náhodné pozice, který zboží zaskladní na nejbližší volné místo. To se může jevit chaoticky, ale WMS skladníky ke zboží při vyskladňování vždy bezpečně navede. Tuto strategii využívají například v Amazonu.

Systém zvyšuje efektivitu skladníků také odstraněním nadbytečných činností. Pokud máte například na e-shopu populární zboží, které v několika minutách objedná několik zákazníků, vyřizující skladník by pro něj za normálních okolností musel jít třicetkrát. WMS ale tyto objednávky zpracuje tak, že skladníka pro položku pošle jednou a upozorní ho, kolik jich má rovnou vyskladnit. A netýká se to jen stejného zboží – skladník bez problému vyřídí klidně i deset objednávek najednou a nemusí pro každou chodit samostatně.

Čtečka napojená na WMS je pro skladníka nejužitečnějším pracovním pomocníkem. Skladníci s ní přijímají, zaskladňují i vydávají zboží. Veškeré informace o poloze a stavu zboží se pak automaticky přenášejí do skladového systému.

Tento článek vznikl pro přílohu Small Business Solutions časopisu IT Systems. V odkaze níže jej můžete dočíst. Dozvíte se o dalších přínosech WMS pro menší a střední podniky, a to např. o automatickém přidělování práce skladníkům či jaká investice je pro takový systém potřeba.

>Dočíst článek<

Zajímají vás novinky v digitalizaci procesů?

Jak digitalizovat a automatizovat faktury, sklady a vůbec celý business? Zadejte svou adresu níže a jednou za čas vám pošleme e-mail plný tipů a novinek.