Instantní platba je pod silnějším dohledem ČNB. Proč je P2P platforma platební institucí?

6.12.2016

Brněnský start-up Investiční aukce, který přes který mohou malé a střední společnosti s předstihem získat peníze za své faktury, získal jako první tuzemská peer-to-peer platforma licenci platební instituce. Zařadil se tak do vyššího stupně dohledu ze strany ČNB, která nově dozoruje nejen peněžní toky, ale též interní procesy a kontrolní systémy pro zajištění dlouhodobé stability. Společně s CCV Informační systémy provozuje službu Instantní platba.

P2P jako alternativa tradičnímu financování

P2P (peer-to-peer) představuje nový fenomén současnosti. Lidé si jeho prostřednictvím za pomoci internetu navzájem půjčují peníze nebo nástroje, které mají navíc a nepotřebují je. Odměnou za to jim je drobný poplatek nebo úrok. Tuto platformu využívá i start-up Investiční aukce, který v jejím rámci nabízí profinancování faktur malým a středním podnikům. Předmětné pohledávky jsou nabízeny soukromým investorům, kteří mezi sebou soupeří o to, kdo bude danou fakturu financovat. Vítězí investor s nejnižším požadovaným úrokem.

„Tento způsob financování je vhodný zejména tam, kde se podnikatelé nemohou nebo nechtějí opřít o klasické bankovní produkty, zejména z důvodu své velikosti,“ říká spoluzakladatel Investiční aukce Adam Šoukal, a doplňuje: „Pravidelně našich služeb využívá stovka subjektů, které si v řádu jednotek dnů profinancovaly faktury za více než půl miliardy korun. Z toho třetina byla realizována kompletně elektronicky v rámci spolupráce s předním tuzemským providerem elektronické výměny dat CCV Informační systémy.“

Dohled ČNB jako garance stability

Vzhledem k tomu, že se zde nakládá s penězi druhých lidí, podléhají Investiční aukce, stejně jako další P2P platformy, regulaci České národní banky. Ta má více stupňů podle rozsahu činnosti, kterou společnost vykonává. Zjednodušeně platí, že čím víc peněz přes platformu proteče, tím vyšší jsou nároky ČNB. Doposud všechny podobné subjekty fungovaly jako poskytovatelé platebních služeb malého rozsahu (zkráceně PPSMR), tedy v nejnižším stupni dohledu, v rámci kterého společnost musí ČNB hlásit množství peněz, které přes ni prochází.  

S navýšením objemu finančního toku nad 3 miliony EUR měsíčně se Investiční aukce dostala jako první P2P platforma do úrovně finanční instituce a za tímto účelem nechala přenastavit a následně schválit své interní procesy dle vyšších požadavků. Jedná se například o efektivní systém, který zabraňuje praní špinavých peněz a kontrolní systémy pro zajištění dlouhodobé stability.

„Pokud většina P2P platforem bude dále růst, dá se očekávat, že postupem času se rovněž stanou platebními institucemi dozorovanými Českou národní bankou. Upevní se tak i pozice peer-to-peer sektoru a ten by se mohl stát plnohodnotnou součástí finančního systému. Z inovací by se proměnily na běžnou součást každodenních životů, jako se to kdysi stalo s mobilními telefony nebo platebními kartami,“ komentuje výhled do budoucna Adam Šoukal.

Mohlo by vás zajímat:

Zajímají vás novinky v digitalizaci procesů?

Jak digitalizovat a automatizovat faktury, sklady a vůbec celý business? Zadejte svou adresu níže a jednou za čas vám pošleme e-mail plný tipů a novinek.