Digitalizace je dnes nezbytností pro každou firmu. S rostoucím objemem dat a nároky na flexibilitu a bezpečnost stojí podniky před rozhodnutím: budovat vlastní IT infrastrukturu, nebo přejít do cloudu? Výběr ovlivňuje řada faktorů, zejména náklady, kapacity IT oddělení, požadavky na bezpečnost i stupeň požadované automatizace.
Informační systém na míru je v mnoha ohledech výhodou. Dokonale kopíruje požadavky firmy a je možné ho kdykoliv rozšířit. Správa vlastních serverů umožňuje mít cenná data neustále zabezpečená a pod kontrolou. Vývoj a provoz takového systému je však finančně velmi náročný a s jeho komplexností náklady dále rostou.
„Nejčastější úniky dat však způsobují vlastní zaměstnanci. Pro konkurenci nebo někoho, koho vaše data zajímají, je to násobně levnější cesta. Pokud se na to podíváme z hlediska útoků na společnosti a zašifrování jejich dat, právě v těchto scénářích jsou cloudové služby těmi, které tyto útoky často nezasáhnou,“ upozorňuje Lubomír Veselý, generální ředitel společnosti GRiT.
Trh však nabízí řadu dostupných alternativ, kde se o správu celé technologie a potřebné infrastruktury stará dodavatel. „Na typ implementovaného řešení má vliv řada faktorů. Kromě nákladů, jednorázových i provozních, je to určitě velikost společnosti a zejména síla IT oddělení a jeho interních bezpečnostních předpisů. Ty se mohou dostat do rozporu s požadovaným stupněm automatizace a propojením na interní systémy. Ve výsledku jde o hledání rovnováhy mezi financemi, schopnostmi IT oddělení, bezpečností a mírou automatizace. Proto po on-premise řešeních sahají spíše větší společnosti se silným IT oddělením, zatímco cloud volí častěji menší firmy,“ vysvětluje Martin Beňo, senior konzultant ze společnosti GS1 Slovakia.
Volba mezi řešením na míru a hotovým produktem z krabice ale nemusí záviset jen na velikosti firmy. Podle Lubomíra Veselého, generálního ředitele společnosti GRiT, se v ní může odrážet i samotný přístup k budování firmy: „Najdete firmy, které nechtějí nakupovat kompetence a spolupráci, ale chtějí si vše držet interně. Jejich primárním cílem je pořídit pouze technologii a obsluhovat si ji sami. Na druhé straně jsou firmy otevřené spolupráci, které kupují kompletní službu. První typ firem volí spíše jednorázové investice a následný rozvoj, který pečlivě měří vlastními náklady a schopnostmi. Druhý typ hledá rychlejší cestu k cíli prostřednictvím pravidelných nákupů, které podporují jejich rozvoj.“
Přední slovenský prodejce nářadí a doplňků pro volnočasové aktivity Muziker stojí někde na pomezí. Vyvíjí vlastní interní systémy, které mu umožňují pružně reagovat na potřeby rychle se měnícího trhu a zároveň si zachovat kontrolu nad klíčovými procesy.
Pokračování článku naleznete v posledním vydání časopisu Systémy logistiky na straně 38.