Rekordní nárůst elektronických podání o zásobách vína

16. september 2009

Další úspěch v elektronizaci agendy veřejné správy zaznamenal sektor zemědělství. Čeští výrobci a obchodníci s vínem elektronicky zaevidovali na 649.622 hektolitrů zásob vína, zatímco pouze jedna čtvrtina zásob byla zaevidována z papírových formulářů. Celkové číslo tuzemských zásob vína zatím nebylo zveřejněno, ale přesáhne jeho odhadovanou letošní roční tuzemskou produkci. Vyplývá to z aktuálních výsledků prohlášení o zásobách vína dodaných do zákonného termínu podání. Úspěch slavil elektronický způsob podání, který využilo dvanáctkrát více vinařů než v loňském roce, naopak klasických papírových podání ubylo o 48%.

Termín pro podání povinného prohlášení byl 10. září 2009 a kromě tradiční a již nepříliš vyhovující papírové formy jej bylo možno provést elektronicky a to nově bez elektronického podpisu pouze na základě přihlašovacího jména a hesla, které zájemce získal v nejbližší Agentuře pro zemědělství a venkov.

O tom, že nezůstalo pouze u možnosti, ale nesporných výhod elektronického podání využili vinaři i ve skutečnosti, svědčí letošní aktuální čísla z registrů vinic. Celkový počet papírových podání oproti loňsku poklesl o 48% a naopak počet elektronických podání vzrostl 11,8krát.

Pozitivní byl však nejen způsob, ale i skladové zásoby. Výrobci a obchodníci s vínem, kteří svou ohlašovací povinnost provedli elektronicky, evidují 649.622 hektolitrů zásob vína, celkové číslo pak bude dle odhadů vyšší než je odhadovaná letošní roční tuzemská produkce vína.

Více se dočtete v tiskové zprávě o elektronickém podání prohlášení o zásobách.

Nezaujímalo by to i kolegov alebo šéfa? Jednoducho s nimi článok zdieľajte.